Seçkin Danışmanlık

Satıcı Laboratuvarı (Satıcının Yeniden Doğuşu)  2019 Cuma-Cumartesi-Pazar

NE?

Bu program NE?

Program aslında bir eğitim ve gelişim programı, işi satışla ilgili olan herkesin mutlaka bir şeyleri hayatına katabileceği bir çalışma. Daha önce adı okul, atölye, vb. isimler ile anılırken artık, geleceğin satıcısını şekillendirmek adına Laboratuvara girip, sizi A’dan Z’ye test ederek, en uygun becerileri (katılımcı gruba özel) elde etmenizi sağlıyoruz.
Bizler doktor değiliz ama onların çok sık yaptıkları bir yöntemi bu eğitime uyarlamak istedim. “Tetkik olmadan Çözüm olmaz”. Bu mantıkla hareket ederek, tıpkı bir doktora gitmişsiniz gibi düşünmenizi istiyoruz. Doktor genelde kısaca bizi dinleyip- bazen bir muayene bile etmeden- tanı koyabilmek için bize çeşitli tetkikler yaptırır. Kan testi, şeker testi, idrar testi vb. Sonrada bu tetkiklerde çıkan değerler ile ortalama olması gereken referans aralıklarına bakarak, ilaç yazar ya da bir tedaviye başlar.

NEDEN?

Bu programın adı NEDEN Laboratuvar?

Tetkiklerin yapıldığı, birtakım gelişmelerin oluşturulduğu en önemlisi de deneyimlerin elde edildiği yere laboratuvar denildiği için biz de bu eğitime aynı adı taktık. Eğitim esnasında ve öncesinde yapılacak tetkikler belki de sizin hayatınız için çok önemli bir dönüm noktası olacaktır.
Satıcılık mesleği dışarıdan bakıldığında herkesin yapacağı bir iş olarak görülse de aslında dünyanın en zor mesleklerinden biri. Bu mesleği yapacak kişilerin bazı becerileri onların fıtratlarında olması neredeyse şart. Belki bu fıtratı eksik olanlar “varmış gibi” yaparak satış mesleğinde bir yerlere gelseler de, özünde olmayan bir huy, mizaç nedeniyle mutlaka bir gün “vazgeçme” yolunu seçebiliyorlar. Bu seçim de hem satıcıya hem de çalıştığı işletmeye zaman kaybı oluyor.

NASIL?

Bu programda NASIL tetkikler yapılacak?

Eğitim esnasında ve eğitim öncesinde sizin Satıcı yönünüzü inceleyen bir takım envanter anketler yapılarak, satıcı kimliğiniz altında çalışırken ne gibi sorunlar yaşadığınızı veya ileride yaşayabileceğiniz sorunları belirleyeceğiz. Bu envanterler; SWOT Analizi, Karakter Testi, Temsil Sistemi Anketi, Satış Becerisi Analizi, Müzakereci Tipi Belirleme Testi ve Yaşam Döngüsü ve Gelişimi Testi vb.
Ayrıca bu eğitim 3 ana bölümü içerecek:
1. Bölüm TETKİKLER VE ANALİZLER İLE KENDİMİZİ NASIL BİLİYORUZ?
2. Bölüm: “SATIŞIN ARTİSTİK TARAFI”; SATABİLMEK İÇİN NEYİ NASIL BİLMELİYİZ?
3. Bölüm: “SATIŞIN TEKNİK TARAFI” SATIŞLA İLGİLİ TAKTİK, STRATEJİ VE AKIŞ SİSTEMİ

Not: İddia ediyoruz ki bu üç günde satışla ilgili konuşulmadık hiçbir şey kalmayacak. Ayrıntılı program isteyenlere e-mail ile alt başlıklar gönderilecektir.

NEREDE?

Bu program NEREDE yapılıyor?

Program İstanbul’un merkezi olarak kabul edilen ve en rahat ulaşımın sağlandığı Taksim’de Lares Park Oteli’nde yapılacak.

NE ZAMAN?

Program gerek tetkikler, analizler gerekse kişilere en uygun eğitimin verilmesi için 3 gün olarak belirlenmiş olup Eylül 2019 tarihinde 10:00-16:30 arasında yapılacaktır.
Program 12 kişi ile sınırlıdır. Kayıt için lütfen acele ediniz.

KİM?

Hakan Ömer Gider

Satışçının Antrenman Notları, Satış Bir Çocuk Oyunudur, Nasıl Satış? ve 4S “Satış Sarpa Sarınca Saçmalamaları” İsimli kitapların yazarı, satış ve pazarlama danışmanı ve satış eğitimcisidir. Lisansını Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim dalında tamamlamıştır. Halen St. Clements Üniversitesi’nde Endüstri Psikolojisi üzerine doktora yapmaktadır.
Profesyonel kariyerinde ETSU, TURYAP, CNR Fuarcılık, Hisar Çatal Kaşık şirketlerinde çalışmıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Arel Üniversitesi gibi saygın kurumlarda Satış Yönetimi, Müzakere Teknikleri, Tüketici Davranışları ve Perakendecilik Yönetimi konularında dersler vermiştir. Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F. Mezunlar Derneği ve EGD Ekonomi Gazetecileri Derneği üyesidir.
Expo Channel’da "Expo İşletme" isimli iş dünyası programını hazırlayıp sundu. Çeşitli internet sitelerinde, gazete ve dergilerde satış ve pazarlama konusunda köşe yazıları yayımlanmaktadır.
Sakarya Üniversite’si Sürekli Eğitim Merkezi SAUSEM adına MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) için açılan sınavlarda “Dış Değerlendirici” olarak görev almaktadır.
Değişik eğitim, danışmanlık şirketleri ile iş birliği halinde seminer ve danışmanlık hizmetleri veren Hakan Ömer Gider, bir kız babasıdır. En sevdiği hobisi eğitim amaçlı skeçler yazmak ve onları sahneye koymaktır. Halen ST Endüstri Radyoda satış pazarlama ve işletme üzerine "Etekteki Taşlar" ismiyle bir program yapmaktadır..

EĞİTİME KATILIM ÜCRETİ
1200 TL + KDV (%18) (Öğlen Yemeği ve İkramlar DAHİLDİR)

Garanti Bankası Gebze İsmetpaşa Şubesi (424 Şube Kodu)
IBAN No: TR64 0006 2000 4240 0006 2936 22
Hesap İsmi: Zübeyde Söğütlü Ay Seçkin Danışmanlık

Katılmak isteyen firmaların aşağıdaki katılım formunu doldurup katılım bedelinin yatırıldığına dair banka dekontu ile birlikte en geç  2019 tarihi saat 12:00'a kadar SEÇKİN DANIŞMANLIK (tan Ahmet AY'a) (Tel: 0 544 417 49 48) (mail: egitim@seckindanismanlik.com.tr) iletmeleri gerekmektedir.

NOT: Banka Dekontunun Açıklama Bölümüne Eğitimin İsmi yazılması gerekmektedir.(Kontenjan Sınırlıdır)

KATILIM FORMU
KATILIMCININ:
AdıSoyadı :
Firmadaki Görevi :
Firma Ünvanı (Tamolarak):
Adresi :
V.Dairesi&Numarası :
E-Mail :
Telefon &Faks & GSM :
Eğitimin Adı :